Dnia 24 maja 2016 roku uczennica klasy III b Katarzyna Kubuj zajęła III miejsce w Powiatowym Konkursie Języka Polskiego zorganizowanym przez Publiczne Gimnazjum w Dobrym mieście. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań literackich ucznia oraz kształcenie umiejętności zawartych w podstawie programowej z języka polskiego. Uczniowie przystępowali do konkursu indywidualnie, redagując dłuższą formę wypowiedzi na zadany temat w oparciu o przeczytane książki własne przeżycia. W tym roku formą wypowiedzi było opowiadanie, a temat był związany ze szkolną lekturą, jaką jest "Mały Książę" Antoine de Saint - Exupary'ego. Czas pisania pracy wynosił 90 minut.
W dniu 26 kwietnia 2016 roku dwójka naszych uczniów z klas trzecich wzięła udział w II Powiatowej Gimnazjadzie Językowej organizowanej w ramach ogólnopolskiej akcji Macmillan Lower Secondary Tournament w Dobrym Mieście. Uczestnicy pisali 45 minutowy test. Nasza uczennica Katarzyna Kubuj zdobyła I miejsce. Serdecznie gratulujemy!!!
W dniu 25 kwietnia przedstawiciele Wydziału ds. zwalczania terroryzmu KW Policji Olsztyn przeprowadzili pogadankę z uczniami gimnazjum na temat zachowań i sposobów postępowania w przypadku zagrożeń terroryzmem: sytuacje na dworcach komunikacyjnych, terminalach lotniczych, miejscach dużych zgromadzeń ludności jak centra handlowe i turystyczne dużych aglomeracji miejskich itp.
W dniu 15 kwietnia zespół wokalno - instrumentalny z naszego gimnazjum wziął udział w X Jubileuszowym Festiwalu Piosenki Religijnej w Ornecie pod hasłem: ,,Niech Boże Miłosierdzie przemienia ludzkie serca". Ta edycja dedykowana była wszystkim młodym ludziom kontynuującym dialog pomysłodawcy tego dzieła - św. Jana Pawła II. Nasz zespół zdobył I miejsce w kategorii szkół gimnazjalnych. Tradycją konkursu było zakończenie uroczystości odśpiewaniem ulubionej pieśni Jana Pawła II ,, Barka" w wykonaniu wszystkich uczestników festiwalu.
W dniu 14 kwietnia 2016 roku odbyła się wycieczka edukacyjna do Centrum Zarządzania Kryzysowego w Olsztynie. Uczestnikami byli uczniowie klas drugich. Celem wyjazdu było zapoznanie ich z pracą centrum i jego podstawowymi zadaniami. Uczniowie odwiedzili również Centrum Monitoringu, w którym dyżurujący pracownicy mają podgląd na obraz z kamer z całego Olsztyna. Chętni mogli sterować kamerami monitoringu miejskiego. Następnie udali się do Centrum Powiadamiania Ratunkowego numeru 112. Tu mogli się przyjrzeć pracy operatorów centrum, którzy po odebraniu zgłoszenia pod numer 112 informują odpowiednie służby ratunkowe.
7 kwietnia 2016 roku nasze uczennice Marta i Agata z klasy III c odwiedziły Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Miłakowie, w którym znajduje się szkoła zawodowa, do której po ukończeniu gimnazjum wybierają się dziewczęta. Był to Dzień Otwarty ośrodka. Dziewczynki wzięły udział w warsztatach z carvingu, tj. sztuki zdobienia w owocach i warzywach. Po wykonaniu zadania w konkursie, obie otrzymały dyplomy.
W dniu 19 marca 2016 roku odbył się wyjazd do kina Helios w Olsztynie na film pt. "Bogowie Egiptu" oraz do kręgielni Family Bowling Center. Uczniowie obejrzeli film o pełnej niezwykłych przygód, magii i poświęceń krucjacie śmiertelnika i boga w obronie naszego świata, mieli także możliwość aktywnego spędzenia wolnego czasu i kształtowania umiejętności gry w kręgle. Organizatorkami wyjazdu były panie Agnieszka Szczeszak i Katarzyna Zielińska.
W dniu 21 marca 2016 r. z okazji Dnia Wiosny odbył się w naszym gimnazjum Ogólnoszkolny Wiosenny Turniej Klas w kategorii: strój recyklingowy, wiosenna piosenka, pojazd ekologiczny, wiosenny krajobraz, quiz wiedzy o ochronie środowiska, najpiękniejsza marzanna oraz konkurencje sportowe. Zwycięzcą turnieju została klasa I a, II miejsce zajęła klasa IIIb, natomiast III miejsce zdobyła klasa IIa. Za zaangażowanie w przygotowanie turnieju klasy zostały obdarowane słodkimi upominkami. Imprezę przygotowali i przeprowadzili wspólnie z wychowawcami: pani Agnieszka Szczeszak,
12 marca 2016 roku czworo uczniów: Zuzanna Szczeszak z klasy I a, Weronika Gozdawa-Gołębiowska z klasy I c, Dominik Nowosielski z klasy II b i Katarzyna Kubuj z klasy III b reprezentowało naszą szkołę w XIV Powiatowym Konkursie Recytatorskim im. Krystyny Spikert w Dobrym Mieście. Uczestniczyli w nim uczniowie z wielu gimnazjuów w powiecie olsztyńskim. W wyniku decyzji jury konkursu nasza uczennica Kasia Kubuj zajęła III miejsce. Serdecznie gratulujemy!
W dniu 18.03.2016 r. zespół wokalno - instrumentalny z naszego gimnazjum uczestniczył w II Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki im. Jacka Kaczmarskiego, edycja IX w Olsztynku. Festiwal został objęty Honorowym Patronatem Ministra Edukacji Narodowej, Warmińsko - Mazurskiego Kuratora Oświaty, Starosty Olsztyńskiego, Telewizji Polskiej - Olsztyn, Radia Olsztyn, Wiadomości Gazety Warmińskiej, Fundacji Róbmy Swoje dla Kultury oraz Stowarzyszenia Wolnego Słowa. W festiwalu wzięło udział 32 uczestników z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Jury oceniło jako bardzo wysoki tegoroczny poziom wszystkich wykonawców. Nasz zespół w składzie: solistka- Natalia Szczerbal, chórek: Zuzanna Szczeszak, Adrianna Sasin, Karolina Dudek i Szymon Michałowski, gitara - Aleksandra Błażewicz, gitara basowa - Nestor Kornas, perkusja - pan Jacek Kowalski, został zauważony przez jurorów i otrzymał wyróżnienie w konkursie. Serdecznie gratulujemy sukcesu!!!
W dniu 18 grudnia 2015 roku 40 uczniów naszego gimnazjum wzięło udział w wycieczce do Warszawy. Młodzież zwiedzała Muzeum Powstania Warszawskiego oraz studia Telewizji Polskiej przy ulicy Woronicza. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia między innymi studia programu "Świat się kręci" oraz "Pytania na śniadanie". Uczestnicy wycieczki po obiedzie na Krakowskim Przedmieściu mogli zakupić produkty regionalne na stoiskach jarmarku świątecznego. Wycieczkę zorganizowała pani Agnieszka Szczeszak.
13 listopada z okazji Święta Niepodległości w naszej szkole odbył się Konkurs Piosenki Patriotycznej, w której brali udział uczniowie wszystkich klas. Celem konkursu było między innymi kształtowanie postaw patriotycznych wśród młodzieży. Chociaż głównym przedmiotem oceny było wykonanie piosenki patriotycznej, to na konkurs składały się jeszcze inne konkurencje: recytacja wiersza oraz wykonanie plakatu również o tematyce patriotycznej. Wszystkie klasy mocno zaangażowały się w przygotowania do konkursu, począwszy od okolicznościowych strojów, dopasowanych do treści piosenek, wykonywaniu wierszy własnego autorstwa skończywszy na dopracowanych w każdym szczególe pięknych plakatach.
Wyniki konkursu:
I miejsce - klasa Ia
II miejsce - ex aequo klasa I c, II b
III miejsce - klasa III a
Jury doceniło wykonanie przez dwoje uczniów wierszy napisanych przez nich specjalnie na tę okazję.
NIEPODLEGŁOŚĆ
Dziś wspaniały, pomny dzień
dla narodu mego jest,
więc zabijmy w tarabany,
niech usłyszy nas świat cały.
Niech zadźwięczy w Polsce całej
hymn Narodu,
niechaj wszyscy wdzięcznym chórem zaśpiewają
i niech tak jak wolny ptak
wzniosą w niebo swą dziękczynność
tym, co ich już dawno nie ma,
bo za Polskę swą walczyli,
byśmy dzisiaj my rodacy
wdzięczny ukłon im złożyli.
Katarzyna Kubuj klasa III b
POLSKA MA OJCZYZNA
W Polsce od wieków życie tętniło
lecz moc niezgody to wszystko zniszczyła.
Od jarzma zaborców wycierpiała
powstań rany przyjmowała.
Na każdym kroku gardzono nami,
dlatego że byliśmy Polakami.
Gdy nadzieje na wolną Ojczyznę bladły,
modlitwy za nią serca nam kradły.
Gdy dzielni żołnierze za oręż chwycili,
o wolną Polskę walczyli,
mądry marszałek nimi dowodził
i Polskę z opresji oswobodził.
Tego dnia obchodzimy Dzień Wolności,
stojąc na czele polskiej niepodległości.
Damian Woda klasa I a
W dniu 29 października młodzież klas pierwszych uczestniczyła w wyjeździe do Planetarium. Uczniowie mieli okazję obserwować pod kopułą Planetarium następstwa ruchu obrotowego i obiegowego Ziemi oraz Układ Słoneczny, a także gwiazdozbiory na tle jesiennego nieba.
W czwartek 22.10.2015 roku uczniowie klas III obejrzeli w kinie Helios w Olsztynie filmu pt. "Karbala" w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza. Film opowiadał o akcji polskich i bułgarskich żołnierzy podczas wojny w Iraku w latach 2003 - 2010. Akcja rozgrywała się w 2004 roku w irackim mieście Karbala. Zadaniem 40 żołnierzy polskich i 20 bułgarskich było uratowanie miejskiego ratusza przy miażdżącej przewadze wroga. Dzięki wielkiej odwadze, przemyślanej strategii i bardzo dobrej współpracy między żołnierzami udało się obronić ratusz i uratować zakładników, nie powodując strat w ludziach.
Po projekcji filmu gimnazjaliści z różnych szkół uczestniczyli w spotkaniu z reżyserem Krzysztofem Łukaszewiczem. Tematem wiodącym był etos bohatera i próba odpowiedzi na pytanie: "Czy na wojnie trudno być bohaterem?" Uczniowie zadawali dużo ciekawych pytań, dotyczących samego filmu i pracy reżysera, ale też wyrażali własne zdanie na temat bohaterstwa na wojnie. Na koniec spotkania pan Krzysztof podpisywał plakaty reklamujące film.
19 października 2015 r. w naszym gimnazjum obchodziliśmy XV Dzień Papieski. Aby uczcić wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową uczniowie klasy I a pod opieką katechetów: Kamili Strzelec - Sulżyckiej i Piotra Łuki przygotowali uroczystą akademię. Na początku mogliśmy przypomnieć sobie samą postać Karola Wojtyły, a później Jana Pawła II poprzez prezentację multimedialną. W dalszej części obejrzeliśmy krótki film o rodzinie Wojtyłów. Główna część akademii dotyczyła nauczania papieskiego odnośnie rodziny, którą bardzo pięknie przedstawili wspomniani uczniowie. Zakończyliśmy śpiewem i mądrym słowem Pani Dyrektor: Jan Paweł II żyje w nas dopóki o Nim pamiętamy, dopóki jest w naszych sercach i tak samo jest z naszymi bliskimi, którzy już odeszli.
Dnia 15 października 2015 roku uczniowie z klasy II b wzięli udział w sadzeniu drzewek oraz wrzosów przed budynkiem naszej szkoły. Zamontowali również karmnik dla ptaków i ustawili ławki, tworząc w ten sposób Eko-kącik. Ma on służyć uczniom do odpoczynku oraz wyrabiania nawyków dbania o środowisko. Realizacja projektu została dofinansowana ze środków WFOŚiGW w Olsztynie.
Dnia 14 października 2015 roku grupa uczniów naszego gimnazjum przedstawiła krótki program związany z Dniem Edukacji Narodowej. Program składał się z kilku zabawnych scenek odnoszących się do życia szkolnego oraz zawierał prześmiewczy fragment "Dramatu społeczno - obyczajowego- Chory Belfer". Grupą artystów opiekowała się polonistka Anna Kornas. Występ zakończono życzeniami dla nauczycieli i pracowników szkoły.
W dniu 6 października 2015 roku grupa uczniów naszego gimnazjum uczestniczyła w wycieczce edukacyjno - integracyjnej do parku rozrywki Bartbo w Butrynach. Młodzież brała udział w poszukiwaniu wskazówek znajdujących się w labiryncie z kukurydzy, które następnie posłużyły do rozwiązania zadania. Gimnazjaliści ćwiczyli sprawność fizyczną w parku linowym oraz grając w mega piłkarzyki. Zostało również zorganizowane ognisko integracyjne dla naszych uczniów. Organizatorką wyjazdu była pani Agnieszka Szczeszak.
SZAŁ CZYTANIA W GMINIE ŚWIĄTKI!!!
"Szał czytania" akcja promująca Bibliotekę i czytelnictwo, historię, kulturę oraz zdrowy styl życia w Gminie Świątki? ? to projekt Stowarzyszenia ?Jesteśmy z Warmii? oraz Gminnej Biblioteki Publicznej w Świątkach ? ma na celu zwiększenie znaczenia i poprawę wizerunku Biblioteki w środowisku oraz wzrost aktywności lokalnej wokół innowacyjnych działań Biblioteki. Realizacja działań projektu, wykorzystująca między innymi instytucję wolontariatu, przyczyni się do przyciągnięcia do biblioteki osób, które do tej pory nie korzystały z jej oferty.
Całkowity koszt zadania wynosi 30 000 zł, wkład własny 3 000 zł, pozostałą kwotę czyli 27 000 zł pozyskaliśmy ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach Programu: Promocja literatury i czytelnictwa, Priorytet: Partnerstwo Publiczno-Społeczne. Projekt trwa od 23.03 ? 30.10.2015 r.
Działania w projekcie:
"Szał czytania"
działanie promujące czytelnictwo wśród dzieci, młodzieży oraz dorosłych z terenu Gminy Świątki. Regulamin akcji przewidywał m.in., że: - każdy czytelnik za 1 wypożyczoną książkę otrzymywał jeden punkt, - osoba, która zapisała się do Biblioteki i wypożyczyła co najmniej jedną książkę otrzymała dodatkowe punkty, - na koniec każdego miesiąca wyłonieni zostali czytelnicy w każdej kategorii wiekowej, którzy nazbierali największą liczbę punktów, - osoby z największą ilością punktów zostali nagrodzeni książkami, biletami do kina, teatru, filharmonii, na basen, do strefy fitness.
"Mobilna Biblioteka"
Działanie polegało na dostarczaniu nowości wydawniczych do okolicznych świetlic wiejskich, w których od 23 marca do 30.09.2015 r. odbywały się spotkania z czytelnikami oraz warsztaty artystyczne i rękodzieła. Wśród najmniejszych uczestników spotkań największym zainteresowaniem cieszyły się tablety, dzięki którym tworzyły własne treści multimedialne, dzieliły się nimi z innymi osobami, rozwijały swoje zainteresowania oraz kształciły zdolności manualne. Mobilna Biblioteka? była obecna na imprezach plenerowych: 24.05.2015 r. na gminnych dniach rodziny ?Rodzina drogowskazem życia?; 18.07.2015 r. na ?Jarmarku Rozmaitości?; 13.09.2015 r. na Gminnych Dożynkach w Parku Wiejskim w Świątkach; 30.08.2015 r. na Eko festynie rodzinnym w Skolitach. Gościła też na prywatnych posesjach u Państwa Izabeli i Pawła Sztremerów w Garzewku (12.06.2015 r.) oraz u Pani Haliny Dudała we Włodowie (21.07.2015 r.).
Spotkanie autorskie z Marią Ulatowską i Jackiem Skowrońskim
W Bibliotece 19.06.2015 r. odbyło się spotkanie autorskie z Marią Ulatowską i Jackiem Skowrońskim ? autorami obyczajowych i kryminalnych książek dla dorosłych. Maria Ulatowska jest znana przede wszystkim z cyklu ?Sosnówka? ? Sosnowe dziedzictwo, Pensjonat Sosnówka, Rodzina z Sosnówki. Wszystkie książki autorki maja jedną cechę wspólną ? czyta się je szybko, łatwo i przyjemnie. Natomiast Jacek Skowroński to autor przede wszystkim książek sensacyjno ? kryminalnych, m.in.: Był sobie złodziej, Zabić, zniknąć, zapomnieć. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, a autorzy chętnie i obszernie odpowiadali na pytania czytelników. Spotkanie odbyło się w sali widowiskowej przy Bibliotece w Świątkach i zakończyło się słodkim poczęstunkiem.
?Zdrowa Kuchnia? spotkanie z Alicją Borsiak ? Śleszyńską
Ciekawym wydarzeniem w Bibliotece 18.10.2015 r. było, spotkanie z panią Alicją Borsiak Śleszyńską, z wykształcenia magistrem sztuki oraz arteterapeutką, z zamiłowania kucharzem a ostatnimi czasy kucharzem wyspecjalizowanym w gotowaniu i pieczeniu potraw bez glutenu. Spotkanie połączone było z promocją książki ?Z miłości do słodkości?, która zawiera 50 bezglutenowych przepisów na: torty, ciasta, ciasteczka, muffinki, desery, a nawet lody, napoje i słodkie pierogi. W książce znajdują się również dodatkowe porady kulinarne oraz opis mąk, które można użyć w diecie bez glutenu. Pani Alicja zaprezentowała zebranym uczestnikom spotkania, jeden ze swoich słodkich przepisów na ciasteczka z mąki gryczanej. Można było też wypożyczyć książki kucharskie na temat zdrowego odżywiania zgromadzone na wystawie oraz wykazać się zdolnościami kulinarnymi przy wypieku ciasteczek z mąki gryczanej.
"Teatr przy stoliku"
taki teatr to inna forma działania na wyobraźnię. Nie ma w nim świateł, dekoracji, kulis, kurtyna się nie podnosi, ale są przeżycia i emocje. Prezentacja sztuki Aleksandra Fredry ?Świeczka zgasła? odbyła się 18.09.2015 r. w sali widowiskowej przy Bibliotece w Świątkach, spotkanie zakończyło się rozmowami i wspólnym śpiewem przy słodkim poczęstunku.
?Rajd rowerowy szlakiem warmińskich kapliczek?
?Rajd rowerowy szlakiem warmińskich kapliczek? odbył się 6.08.2015 r. Było to działanie promujące walory krajobrazowe, historyczne i turystyczne Gminy Świątki. W czasie trwania rajdu dzieci i młodzież miały możliwość zapoznania się z historią, funkcjami oraz typami architektonicznymi warmińskich kapliczek, jednego z najbardziej charakterystycznych elementów krajobrazu kulturowego Warmii. Rajd odbył się na trasie: Świątki ?Konradowo ? Klony. Wyjazd rowerowy był wspaniałą okazją do poznania urokliwych zakątków naszej Gminy oraz spędzenia ciekawie i kreatywnie wolnego czasu. W połowie trasy w Gospodarstwie Agroturystycznym ?U Dziedzica? w Klonach na rowerzystów czekało dużo atrakcji ognisko, przejazdy bryczką oraz gry i zabawy.
?Wędrówki szlakiem napoleońskim ? nordic walking?
Działanie promujące walory krajobrazowe, historyczne i turystyczne Gminy Świątki oraz zdrowy styl życia. Podczas wędrówek dorośli uczestnicy działania zdobyli obok sprawności fizycznej dużo informacji na temat wydarzeń z okresu napoleońskiego, dotyczących naszej okolicy. Informacje były czerpane z publikacji: Sławomir Skowronek "Guttstadt i Heilsberg. Działania wojenne w rejonie Dobrego Miasta i Lidzbarka Warmińskiego 4 - 12 czerwca 1807.", Janusz Jasiński, Sławomir Skowronek "Wschodniopruskie kampanie Napoleona" oraz tablic informacyjnych, znajdujących się na szlaku napoleońskim.
?Świątki ? ślady przeszłości? ? gra terenowa oraz spotkanie z Krzysztofem Petkiem.
10.06.2015 r. w Bibliotece odbyło się spotkanie autorskie z Krzysztofem Petkiem, autorem książek dla dzieci i młodzieży. W spotkaniu wzięli udział uczniowie z miejscowego Gimnazjum. Następnie autor przeprowadził grę terenową ?Świątki ? ślady przeszłości?. Scenariusz gry przewidywał pokonywanie określonej trasy na terenie miejscowości Świątki, z jednoczesnym wykonywanie poleceń i zdobywaniem różnych informacji, w wyznaczonych wcześniej punktach. W grze, oprócz młodzieży, wzięli udział dorośli wolontariusze, mieszkańcy Świątek oraz pracownicy miejscowych instytucji: Urzędu Gminy, Banku Spółdzielczego, Lecznicy Zwierząt oraz Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej.
?Zabierz książkę na wakacje?
"Zabierz książkę na wakacje" ? był to konkurs promujący czytelnictwo wśród uczniów szkoły podstawowej i gimnazjalnej w Świątkach. Młodzi czytelnicy mieli za zadanie w trakcie wakacji wypożyczenie i przeczytanie co najmniej pięciu książek oraz wykonanie ilustracji do przeczytanych książek (klasy I-II), udzielenie odpowiedzi na pytania zawarte w karcie zgłoszeniowej (klasy III-IV), zdjęcia z książką na wakacjach (klasy V-VI i I-III gimnazjum). Konkurs trwał od 15.06 do 15.09.2015 r., wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni upominkami podczas imprezy plenerowej ?Święto Biblioteki - zakończenie projektu". Niestety na konkurs nie wpłynęły zdjęcia z książką na wakacjach. Planujemy w 2016 roku konkurs na ?zdjęcie z książką? ogłosić dla wszystkich mieszkańców naszej gminy.
"Wakacje w Bibliotece"
Zajęcia zorganizowane w Bibliotece odbywały się od 27.07 ? 28.08.2015 r., były to różnorodne zajęcia artystyczne dla dzieci i młodzieży, prowadzone przez wolontariuszy, instruktorów i bibliotekarzy. Uczestnicy zajęć mogli wziąć udział w warsztatach: ceramiki, rzeźby, grafiki, malarstwa, filcu, decoupage oraz kulinarnych, z wykorzystaniem dekoracyjnych technik ludowych i regionalnego wzornictwa. Wiele emocji dostarczyło dzieciom przygotowanie przedstawienia ?Kaczka Dziwaczka?, które zostało zaprezentowane przedszkolakom.. Aktywna forma zajęć umożliwiła rozwój zainteresowań i talentów, redukując jednocześnie stres i niepokój, poprawiając poczucie własnej godności. Dodatkowo dzieci i młodzież mogły korzystać z gier planszowych i uczestniczyć w zabawach integracyjnych. Wakacje zakończyły się z 27 na 28 sierpnia ph ?Popołudnie, noc i poranek w Bibliotece?.
Spotkanie autorskie z Jarosławem Gachem oraz Marcinem Wakarem, twórcami serii komiksów ?Legendy Warmińskie
W Bibliotece 8.09.2015 r. odbyło się spotkanie autorskie z Jarosławem Gachem oraz Marcinem Wakarem, twórcami serii komiksów ?Legendy Warmińskie?, pierwszych na polskim rynku wydawniczym książek w gwarze warmińskiej oraz w języku polskim. W spotkaniu wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej w Świątkach. Spotkanie było połączone z warsztatami, podczas których dzieci i młodzież poznały podstawy powstawania komiksu. Autorzy przybliżyli także uczniom historię Warmii oraz gwarę warmińską. Podczas spotkania został ogłoszony dla uczestników konkurs na komiks.
"Święto Biblioteki?
zakończenie projektu" odbyło się 30.09.2015 r. na terenie Parku Wiejskiego w Świątkach. Główną atrakcją była próba ustanowienia rekordu Polski Guinnessa w kategorii "książka - najwięcej osób z książkami na głowach jednocześnie". Książka "na głowie" może służyć poprawie sylwetki, ale książka "na głowie" może uczynić cuda z naszą świadomością, wyobraźnią, światem odczuć i uczuć - to promocja książki w szerokim zakresie. Książka "na głowie" - równowaga ciała i umysłu. Do tego działania zaangażowaliśmy dzieci, młodzież oraz dorosłych. Udział w tym przedsięwzięciu wzięły lokalne instytucje oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych. Działania towarzyszące to: 1/ plenerowa wystawa fotograficzna, przedstawiająca przebieg całego projektu. 2/ innowacyjna wystawa historyczna "Na szlaku warmińskich kapliczek", która zawierała fotogramy kapliczek, makietę Gminy Świątki z ceramicznymi modelami najbardziej charakterystycznych kapliczek oraz rzeźby świętych, wykonanych na warsztatach przez uczestników projektu. 3/ wystawa książek regionalnych poświęconych historii, kulturze i ludziom Warmii i Mazur, promująca lokalne wydawnictwa. 4/ występy sceniczne: koncert zespołu coverowego ?De Farsh?; występy wokalne (zaprezentowały się lokalne talenty, uczestnicy otrzymali upominki książkowe). 5/ marsz nordic walking odbył się na boisku sportowym w okolicy Parku Wiejskiego - instruktażu na trasie udzielali wolontariusze, każdy z uczestników marszu wziął udział w losowaniu zdrowych niespodzianek. 6/ pokaz Kettlebell i walk bokserskich w wykonaniu zawodników UKS BOKS Świątki.
Próba ustanowienia rekordu Polski Guinnessa w kategorii książka ?Najwięcej osób z książkami na głowach jednocześnie?
Inspiracją do podjęcia próby ustanowienia rekordu była książka, która stanowiła element łączący wszystkie działania akcji ?Szał czytania?. Postanowiliśmy wyjść z książką do ludzi, skłonić ich do wspólnego działania. Książka ?na głowie? może służyć poprawie sylwetki, ale może tez uczynić cuda z naszą świadomością i wyobraźnią, światem odczuć i uczuć ? to promocja książki w szerokim zakresie.
Próba ustanowienia rekordu Polski, odbyła się w Parku Wiejskim w Świątkach dnia 30.09.2015 r. W wydarzeniu wzięły udział dzieci, młodzież oraz dorośli mieszkańcy Gminy Świątki. W próbie uczestniczyło ogółem 506 osób, z tego 445 osób wykonało zadanie prawidłowo. Zadanie to polegało na pokonaniu odległości 1 m z książką na głowie. Książki nie można było w tym czasie dotknąć. Dokumentacja, dotycząca próby ustanowienia rekordu, została przesłana do Polskiego Biura Rekordów Guinnesa. Oczekujemy na weryfikację naszego wyniku i ostateczną decyzję, zatwierdzającą rekord. Próba była obserwowana i rejestrowana przez media ? TVP Olsztyn oraz Radio Olsztyn. W programie imprezy znalazły się również: plenerowa wystawa fotograficzna, innowacyjna wystawa historyczna ?Na szlaku warmińskich kapliczek?, wystawa książek regionalnych oraz występy sceniczne. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwali członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Świątkach, ratownik medyczny oraz patrol Policji.
W dniu 16 czerwca 2015 roku grupa wolontariuszy z klasy III b naszej szkoły zorganizowała wyjazd do Domu Dziecka w Morągu w celu przekazania zebranych wcześniej gier, zabawek i książek podopiecznym placówki. Nasi uczniowie integrowali się z dziećmi i młodzieżą z Morąga poprzez gry, zabawy i wspólne rozmowy podczas poczęstunku. Scenariusz zajęć został wcześniej przygotowany przez naszych wolontariuszy.