15 listopada 2013 roku uczniowie z różnych klas naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Trójmiasta. Pierwszym celem wycieczki było kino 6 D w Gdańsku, w którym obejrzeliśmy film grozy "Koty i duchy". Większość z nas po raz pierwszy miała okazję do obejrzenia filmu w technologii 6 D. Jest to nowoczesna technologia, która działa na wszystkie zmysły człowieka, poprzez zsynchronizowanie wyjątkowych "wizualno - sensorycznych" doświadczeń. Film "Koty i duchy" przeniósł nas w świat duchów i magii, a dzięki technologii 6 D, mieliśmy wrażenie, że jesteśmy uczestnikami prezentowanego świata. Reakcja widzów podczas projekcji (krzyki, piski, odwracanie głów, odchylanie się do tyłu, robienie uników, podnoszenie nóg itp.) świadczyły o tym, jak bardzo technologia 6 D działa na nasze zmysły. Uczniowie, choć trochę wystraszeni, wyszli z kina zachwyceni.
Drugim celem naszej wycieczki była wizyta w Centrum Nauki Experyment w Gdyni. To interaktywna wystawa, której główną ideą jest nauczanie poprzez zabawę. Wystawa podzielona jest na 4 strefy tematyczne: Hydroświat, Drzewo Życia, Niewidoczne Siły, Akcja - Człowiek. Wystawa to miejsce, które wyzwala kreatywność, pobudza ciekawość i chęć zainteresowania się takimi dziedzinami nauki jak: fizyka, astronomia, medycyna. Uczniowie bardzo aktywnie spędzili tam czas, korzystając z możliwości własnego doświadczania eksperymentów naukowych.
Z okazji amerykańskiego Święta Dziękczynienia jak co roku, miłośnicy kultury i tradycji amerykańskiej oraz nauczycielka języka angielskiego pani Lidia Wojtera spotkali się przy biesiadnym stole. Oczywiście centralnym punktem na nim był pieczony indyk. W trakcie biesiady uczniowie dzielili się wzajemnie informacjami na temat charakteru Święta Dziękczynienia i form świętowania tego dnia przez Amerykanów. Biesiadę przy stole sponsorowali: uczniowie i pracownicy naszej szkoły, Delikatesy Centrum - Państwo Polakowscy oraz Pan Mirosław Piekarski. Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy.
8 listopada 2013 roku w naszej szkole odbyła się gimnazjada z okazji Święta Niepodległości. Uroczystość przebiegała w konwencji konkursu. Wszystkie klasy przygotowały interpretację piosenki patriotycznej, plakat, którego tematem były symbole narodowe oraz samodzielnie ułożony wiersz o tematyce patriotycznej. Podczas prezentacji dało się zauważyć ogromne zaangażowanie większości uczniów w przygotowanie występów.
Galowe stroje, kotyliony i okolicznościowa scenografia stworzyły uroczysty, podniosły nastrój, a wykonania niektórych uczniów powodowały wzruszenie.
Jury miało duży problem z oceną klas, ponieważ wielu wykonawców prezentowało naprawdę wysoki poziom. Ostatecznie różnicą 1 pkt zwyciężyła klasa III b przed klasą III a. III miejsce zajęła klasa II a. Na szczególne wyróżnienie zasługuje interpretacja wiersza Alicji Dudy z klasy III b, plakat klasy III a i wykonanie piosenki "Warszawskie dzieci" przez klasę III b oraz piosenki "Nie pytaj mnie o nią" wyrapowanej przez klasę I c. Pomysłodawcą i organizatorem gimnazjady był nauczyciel historii pan Bogdan Szyszko.
7 listopada 2013 roku uczniowie naszej szkoły (klasy trzecie i drugie) po raz pierwszy mieli możliwość obejrzeć "na żywo" tragedię Sofoklesa "Antygona" wystawioną przez Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. "Na żywo" tzn., że spektakl był transmitowany bezpośrednio z teatru przez Internet za pośrednictwem TVP.
Przedsięwzięcie realizowane jest od października ubiegłego roku i w pierwszej kolejności dociera do placówek w małych miejscowościach. Do tej pory repertuar Internetowego teatru TVP skierowany był raczej do widzów młodszych, dzieci ze szkół podstawowych. Idea tego przedsięwzięcia jest godna zauważenia, ponieważ dzięki niej z teatru "na żywo" ma szansę spotkać się przynajmniej raz w roku prawie każdy polski uczeń, a przecież wielu uczniów z małych miejscowości i wsi ma utrudniony kontakt z kulturą wysoką. Sam spektakl "nie porwał" młodzieży, ponieważ był trudny w odbiorze, pomimo transkrypcji na współczesny język. Czekamy na nowe spektakle skierowane do uczniów gimnazjum.
5 listopada 2013 roku 40 uczniów klas pierwszych uczestniczyła w wycieczce do Planetarium w Olsztynie. Celem wyjazdu była projekcja "Wszystko wiruje". Młodzież miała okazję znaleźć odpowiedzi na pytania: Dlaczego Słońce inaczej wędruje wiosną, latem, czy zimą? Dlaczego miejsce wschodu i zachodu Słońca zmienia się o różnych porach roku? Dlaczego latem dzień jest dłuższy, a zima krótszy? Wyjazd zorganizowała nauczycielka geografii.
23 października 2013 roku wizytował parafię w Świątkach arcybiskup Wojciech Ziemba. Z tej okazji odwiedził naszą szkołę w towarzystwie proboszcza ks. Wojciecha Ciarkowskiego. Uczniowie pod kierownictwem katechetki pani Kamili Sulżyckiej przygotowali uroczystą akademię o Janie Pawle II, który jest patronem naszego gimnazjum. W dalszej części spotkania głos zabrał abp Ziemba, który przeprowadził uczniów szlakami życia sławnych postaci Warmii oraz pobłogosławił zebranych w hali sportowej uczniów gimnazjum i szkoły podstawowej i udał się na spotkanie z gronem pedagogicznym.
Z tej okazji w naszej szkole został zorganizowany konkurs na przebranie halloweenowe w kategorii : osoba nie do poznania, najciekawsze przebranie i śmieszne przebranie. Komisja konkursowa fotografowała przebrane przebrane osoby i po burzliwej dyskusji wytypowała zwycięzców.
W kategorii "Najciekawszy i najśmieszniejszy strój" I miejsce zajął Grzegorz Błażewicz , II miejsce - Alicja Duda i Patrycja Wojciechowska. W kategorii "Osoba nie do poznania" I miejsce zdobyła Martyna Kalwara, II - Alicja Duda i Patrycja Wojciechowska, a III miejsce zajął Nestor Kornas. Dodatkowo każda klasa miała zaprezentować halloweenową dynię. Uczniowie klasy I b,c przygotowali kiermasz słodyczy oraz bardzo pikantną zupę z dyni. Dzień Halloween przygotowała pani Paulina Oworuszko.
Uczniowie klasy III b pod kierunkiem pani Anny Kornas przygotowali przedstawienie z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
Scenariusz występu pozostawał w dowcipnej konwencji i ściśle związany był z tematyką szkolną i pracą nauczycieli, którym aktorzy w trakcie występu złożyli podziękowania i życzenia. Przedstawienie zostało nagrodzone gromkimi brawami. Zarówno nauczycielom jak i uczniom przypadły do gustu dowcipne szkolne scenki oraz dobrze znane piosenki z nowymi tekstami.
W programie wystąpiły także dwie uczennice: Natalia Szczerbal z klasy Ic i Patrycja Wojciechowska z klasy IIa, wykonując solo piosenki z repertuaru Imany i Pink. Ich występy również przyjęto z ogromnym aplauzem.
25 września 2013 roku uczniowie naszej szkoły obejrzeli spektakl profilaktyczny "Wywiadówka" wystawiony przez teatr profilaktyczny Kurtyna z Krakowa.
Spektakl zaprezentował zagadnienia, z którymi boryka się zarówno rodzina jak i szkoła. Patologie związane z funkcjonowaniem rodziny, takie jak przemoc, uzależnienia, poczucie braku wartości, arogancja wobec prawa, odrzucenie autorytetów przenoszą się do środowiska szkolnego. Podstawowym problemem ukazanym w spektaklu był brak komunikacji - brak umiejętności skutecznego porozumiewania się. Aktorzy zastosowali formę groteski, która jednak wydała się zbyt trudna w odbiorze.
W dniu 14 czerwca 2013 roku 16 uczniów naszego gimnazjum, pod opieką pani Kamili Szmidt i Izabeli Sztremer, wybrało się do parku linowego Hardcore w Olsztynie. Celem wycieczki było propagowanie idei różnych form spędzania czasu wolnego - aktywnego wysiłku. W parku każda trasa ma inny charakter i stopień trudności, uzależniony od wysokości i rodzaju zainstalowanych przeszkód. Największą frajdę sprawił nam zjazd na tyrolce nad zakolem rzeki w malowniczym otoczeniu mieszanego lasu. Wycieczkę na pewno powtórzymy we wrześniu!!!
W dniach 17-20.06.2013 grupa uczniów naszego gimnazjum z opiekunkami: panią Kamilą Szmidt i Izabelą Sztremer, uczestniczyła w wycieczce w Góry Świętokrzyskie. Pierwszego dnia zobaczyliśmy rezerwat geologiczny Kadzielnia oraz rezerwat krajobrazowy Karczówka. Na deser zostawiliśmy sobie Jaskinię Raj, która jest jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Gór Świętokrzyskich i jedną z najpiękniejszych jaskiń krasowych naszego kraju.
Drugiego dnia mieliśmy do zdobycia Łysicę - najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich. Trasa naszej wędrówki liczyła sobie 19 km. Po drodze odwiedziliśmy Źródełko Świętego Franciszka, gdzie każdy piechur wziąwszy łyk wody ze źródełka, obszedł je trzy razy, pomyślał życzenie i dopiero ją połknął. Mamy nadzieję, że wszystkie się spełnią. Następnie zdobyliśmy Łysicę, przełęcz Kakonińską z kapliczką Św. Mikołaja i dotarliśmy do Świętego Krzyża, gdzie podziwialiśmy krajobrazy z galerii widokowej na Łysej Górze, gołoborza oraz Pobenedyktyński Zespół Klasztorny. Zmęczeni ale bardzo zadowoleni wróciliśmy na kwaterę.
Trzeciego dnia szliśmy szlakiem koloru niebieskiego (ok.8 km.): Święta Katarzyna - Krajno Zagórze - Dolina Wilkowska - Ciekoty, terenem nazywanym Żeromszczyzną. Na miejscu zwiedziliśmy Centrum Edukacyjne "Szklany Dom" oraz uczestniczyliśmy w grze terenowej "Azymut Żeromskiego", w której korzystano z nawigacji, geografii i literatury. Po powrocie przygotowaliśmy ognisko z kiełbaskami i śpiewem. Ostatniego dnia naszej wycieczki odwiedziliśmy Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach, spacerowaliśmy przez tereny Parku Miejskiego, Wzgórzem Katedralnym i deptakiem Henryka Sienkiewicza. Wypoczęci i zadowoleni wróciliśmy do domów z przekonaniem, że w przyszłym roku również będziemy poznawać polskie góry.
W dniu 12.06.2013 gościliśmy w naszej szkole ratowników z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego województwa warmińsko-mazurskiego z Olsztyna. Tematem spotkania była profilaktyka i prewencja WOPR. Ratownicy: Adam Choromański, Jarosław Rzemiński i Beata Kemesies kolejno omawiali i demonstrowali zagrożenia wynikające z zachowań na plażach i jak udzielać pierwszej pomocy osobom nieprzytomnym (na fantomie).
Pani Beata Kemesies pokazała psa - ratownika. Piękny, ogromny nowofunland jest przeszkolony do ratowania ludzi w wodzie. Opiekunka psa wyjaśniła i pokazała, jak pies reaguje na komendy ratowania człowieka i jak zachowuje się w wodzie po dopłynięciu do ofiary. Ratownicy w bardzo ciekawy sposób prowadzili spotkanie, skupiając w niewymuszony sposób uwagę i zainteresowanie młodzieży.
Przedstawienie zostało przygotowane z uczniami klas: I c, II a, II b, i III a. Chcieliśmy w ten sposób uczcić czwartą rocznicę nadania szkole imienia Jana Pawła II. W spektaklu wspominaliśmy osobę patrona szkoły, jego nauczanie i życie pełne wiary, nadziei i miłości. Poprzez przypomnienie najważniejszych momentów z życie Karola Wojtyły przypomnieliśmy także, że był On nie tylko wielkim Papieżem, ale też najlepszym wychowawcą, przyjacielem młodzieży, a przede wszystkim Wielkim Człowiekiem. Występ zespołu teatralnego pani Katarzyny Zielińskiej uświetniły pieśni bliskie sercu Jana Pawła II, przygotowane pod kierunkiem pani Izabeli Sztremer.
W dniu 22 maja 2013 roku podinspektor Waldemar Niemczuk - ekspert Sztabu Policji Komendy Wojewódzkiej w Olsztynie przeprowadził pogadankę dla uczniów naszej szkoły na temat: "Zagrożenia ze strony materiałów i urządzeń wybuchowych oraz sposoby bezpiecznej reakcji na nie". Uczestnicy spotkania uzyskali wiedzę na temat rodzajów zagrożeń oraz sposobów zachowania i postępowania w czasie zagrożenia wybuchem lub innymi atakami ze strony terrorystów.
W dniu 10 maja 2013 roku 40 - osobowa grupa młodzieży z naszej szkoły udała się na wycieczkę do stolicy. W programie wycieczki zaplanowano zwiedzanie Telewizji Polskiej przy ulicy Woronicza i Stadionu Narodowego.
Gmach TVP jest ogromny, labirynty korytarzy, w których łatwo się pogubić. Mieliśmy okazję zwiedzić parę wnętrz studyjnych, ponieważ mogliśmy wejść tylko do studiów, w których nie nagrywano aktualnie żadnego programu. Obejrzeliśmy studio TVP - Sport, studio TVP2 "Pytanie na śniadanie" i rekwizytornię. Przekonaliśmy się, że w rzeczywistości pomieszczenia studyjne nie są tak duże i przestrzenne, jak wydaje się to z perspektywy telewidza.
Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Stadionu Narodowego. Stadion robi wrażenie już z zewnątrz, ale dopiero po wejściu do środka widać jego imponujące rozmiary i przestrzeń. Czerwono - szara widownia na 50 000 miejsc, 70 - metrowa iglica podtrzymująca dach, 54 m2 - telebimy - to wszystko naprawdę robi wrażenie... Dodatkowo mieliśmy okazję obejrzeć salę przeznaczoną na konferencje prasowe, szatnie oraz łazienki dla piłkarzy. Po obiedzie spacerowaliśmy po Krakowskim Przedmieściu i Placu Zamkowym. Tam dziewczęta wypatrzyły w ogródkach kawiarnianych znaną aktorkę Grażyna Zielińską oraz lidera zespołu "Weekend" Radka Liszewskiego. Wspólnemu robieniu fotek i autografom nie było końca.
W dniu 29 kwietnia 2013 roku w naszym gimnazjum odbył się Konkurs Piosenki Angielskiej. Wzięło w nim udział 5 uczestniczek: z klasy I a - Patrycja Wojciechowska i Joanna Skoczeń, z klasy IIa - Oliwia Pawełas i Ula Naklicka oraz Anna Nowoszyńska z klasy III a. Organizatorem konkursu była nauczycielka języka angielskiego - pani Paulina Oworuszko, a prowadzącą konkurs - uczennica klasy III c - Anna Rynko. Oprawą muzyczną zajmował się Karol Bąk z klasy III c. I miejsce zajęły ex aequo Anna Nowoszyńska i Patrycja Wojciechowska, natomiast II miejsce przyznano jednocześnie Oliwii Pawełas, Uli Naklickiej i Asi Skoczęń. Gratulujemy wspaniałego występu i życzymy dalszych sukcesów wokalnych.
W dniu 10.04.2013 roku odbyło się w naszej szkole spotkanie z żołnierzami Patrolu Rozminowania nr 11 JW 1195 w Olsztynie. Saperzy omówili zasady postępowania w przypadku znalezienia niewypału lub niewybuchu, pozostałościami z okresu II wojny światowej. Podkreślali, że niezachowanie właściwych środków bezpieczeństwa po znalezieniu niewypału, nadmierna ciekawość, może doprowadzić do wielu niepotrzebnych nieszczęść, a nawet śmierci. Dlatego: "Kategorycznie nie wolno podnosić, odkopywać, rozkręcać, wrzucać do ogniska znalezione niewypały lub niewybuchy!"
O znalezieniu niebezpiecznych przedmiotów należy powiadomić: policję, urząd gminy lub bezpośrednio jednostkę wojskową. Zgłoszenia należy kierować do oficera dyżurnego Jednostki Wojskowej 1195 Olsztyn, tel. 89 542 34 28.
Nasze gimnazjum jest uczestnikiem projektu "Na własne konto" którego organizatorem i pomysłodawcą jest Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. Koncepcja dydaktyczna i metodologiczna powstała we współpracy ze specjalistami, głównie ze Szkoły Głównej Handlowej. Program jest realizowany we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim. Do udziału w programie zostały zaproszone banki lokalne, przede wszystkim banki spółdzielcze. Operatorem Programu jest Fundacja na Rzecz Rozwoju Wsi "Polska Wieś 2000". Program jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi przy wsparciu Narodowego Banku Polskiego.
Program jest realizowany w dwóch etapach:
Mówimy zimie - żegnaj! Chcemy słońca, ciepła i zieleni. Czekamy na wiosnę!
W dniu 21 marca 2013 roku z inicjatywy Samorządu Szkolnego odbyła się ogólnoszkolna impreza "Powitanie Wiosny". Z tej okazji odbyły się międzyklasowe konkursy, np:
Zwycięzcami tegorocznej gimnazjady wiosennej są:
Organizatorzy dziękują uczestnikom za zaangażowanie i rywalizację "fair play" oraz świetną zabawę, mając nadzieję na rychłe nadejście wiosny.
W dniu 19 marca 2013 roku w Zespole Szkół Zawodowych w Dobrym Mieście odbył się Powiatowy Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Dyrektora Szkoły. W rozgrywkach wzięło udział ponad 30 zawodników i zawodniczek. Naszą szkołę reprezentowały dziewczęta z klasy III b: Joanna Korzeniowska - IV miejsce i Alicja Kowalczyk - V miejsce, natomiast chłopcy z klasy III a zajęli w kategorii w szkół gimnazjalnych: III miejsce - Adrian Michałowski i IV miejsce - Krystian Liman.
Gratulujemy wyników i dziękujemy zawodnikom za godne reprezentowanie naszej szkoły, a opiekunom: pani Urszuli Gracz i panu Kamilowi Rzewuskiemu za trud ich przygotowania.