Dnia 18 czerwca 2010 roku uczniowie klasy II b uczestniczyli w wycieczce rowerowej zorganizowanej w ramach projektu "Odpowiedzialni za siebie, odpowiedzialni za innych".
W trakcie wyjazdu odbył się klasowy turniej piłki siatkowej z udziałem trzech drużyn. Zwycięzcy otrzymali słodki upominek, pozostali również ;). Po trudach związanych z wyczerpującym meczem odbyło się ognisko integracyjne połączone z pieczeniem i konsumpcją pysznych kiełbasek. Dźwięki gitary umilały nam wspólnie spędzony czas.
W dniu 17 czerwca 2010 roku została zorganizowana wycieczka szlakiem Wielkich Jezior Mazurskich: Ruciane Nida - Mikołajki - Kadzidłowo - Giżycko.
Uczniowie mieli okazję wypłynąć w rejs, zwiedzali Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie oraz twierdzę Boyen w Giżycku. Wyjazd był nagrodą za udział w finale turnieju przyrodniczego "Parki narodowe Polski". Wycieczkę zorganizowała pani Marta Rutkowska.
7 czerwca 2010 roku w ramach akcji "Szkoła bez przemocy" zorganizowaliśmy dzień pod hasłem "Dżentelmen, Dama".
Projekt "Szkoła bez przemocy" jest akcją angażującą tych, którzy nie zgadzają się na przemoc i pragną budować szkołę jako miejsce przyjazne dla uczniów, nauczycieli i rodziców.
Tego dnia odbył się konkurs savoir-vivre, w którym klasy zmagały się z pytaniami z zakresu bon tonu. Były też konkurencje sportowe. Każda klasa miała do przygotowania i zaprezentowania plakat pod tytułem "STOP PRZEMOCY" oraz piosenkę lub wiersz na ten sam temat. Zwycięzcą konkursu została klasa II a.
Po wspaniałej zabawie odbyło się grilowanie. Na uwieńczenie tak miłego dnia obejrzeliśmy przedstawienie przygotowane przez panią Iwonę Dąbrowską wraz z uczniami klasy II b zatytułowane "Kobieto, puchu marny".
Całą imprezę przygotowała pani Agnieszka Wzorek.
Nasze gimnazjum postanowiło nawiązać współpracę ze szkołą z obwodu kaliningradzkiego. Dzięki Panu Krzysztofowi Kolczyńskiemu, prezesowi Stowarzyszenia Przyjaźni Rosja - Polska taka współpraca ma pełne szanse zaistnieć.
Stowarzyszenie, z którym nawiązaliśmy kontakt, zajmuje się między innymi wzajemnym przybliżaniem kultur Rosji i Polski; wymianą i współpracą młodzieży, wykładowców i szkół; uczestnictwem w rekonstrukcjach wydarzeń historycznych; realizowaniem programów sportowych i ekologicznych.
Dnia 31 maja 2010 roku uczniowie naszego gimnazjum zostali zaproszeni na zlot młodzieży z powiatu olsztyńskiego i obwodu kaliningradzkiego. Spotkanie miało miejsce w malowniczo położonym gospodarstwie agroturystycznym - Ziołowa Dolina w Gutkowie. Gościnni właściciele gospodarstwa przyjęli u siebie 300 młodych ludzi i ich opiekunów.
Po uroczystym przywitaniu, na które przybyła także rosyjska telewizja, nastąpił przejazd samochodami bojowymi na polanę leśną, gdzie młodzież mogła się zapoznać, zintegrować, wspólnie pobawić oraz pożywić pyszną grochówką. Rozbawieni, zadowoleni, pełni wrażeń późnym popołudniem wróciliśmy do Świątek z mocnym postanowieniem nawiązania bliższej współpracy ze szkołą z Guriewska.
W dniu 11 maja 2010 roku odbył się Wiosenny Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Dyrektora Gimnazjum im. Jana Pawła II w Świątkach. W turnieju mogła uczestniczyć młodzież szkolna niezrzeszona w klubach sportowych.
Brały w nim udział dwa zespoły z Gimnazjum Niepublicznego w Dobrym Mieście oraz dwa zespoły z Gimnazjum w Świątkach. Zawody poprowadził sędzia Jarosław Ustianowski.
W turnieju zwycięstwo odniósł zespół nr 1 Gimnazjum w Świątkach pod opieką pana Mieczysława Korzeniowskiego. Drugie miejsce zajął zespół nr 2 Gimnazjum w Świątkach pod opieką pana Kamila Rzewuskiego. Trzecie miejsce zajął zespół nr 2 z Gimnazjum Niepublicznego w Dobrym Mieście a czwarte miejsce - zespół nr 1 z Gimnazjum Niepublicznego w Dobrym Mieście.
Na zakończenie turnieju dyrektor Gimnazjum w Świątkach pani Anna Klewiado, gratulowała uczestnikom sportowej atmosfery, dziękowała za sympatyczną zabawę oraz wręczyła puchary.
W ramach projektu Za rękę z Einsteinem - II edycja - w dniach 14 - 15 kwietnia 2010 r. - 37 uczniów naszego gimnazjum, uczestników projektu, wzięło udział w edukacyjnej wycieczce do Torunia. Program wycieczki pozwolił nam na :
Po zakwaterowaniu w forcie York - Żółkiewski uczestniczyliśmy w zajęciach edukacyjnych rozwijając umiejętności językowe, fizyczne i chemiczne. Nocą wyruszyliśmy na interaktywną lekcję historii po Forcie IV z przewodnikiem. Pełni całodniowych wrażeń udaliśmy się na zasłużony odpoczynek, by następnego dnia wyruszyć na spacer po Uniwersytecie Mikołaja Kopernika i Centrum Astronomii UMK w Piwnicach pod Toruniem. Pracownicy opowiedzieli nam o prowadzonych przez Centrum obserwacjach, wyjaśnili działanie i wykorzystanie znajdujących się tam urządzeń, w tym: teleskopów i największego w Polsce i Europie Środkowo - Wschodniej radioteleskopu.
13 kwietnia 2010 roku w związku z Tragedią Smoleńską i żałobą narodową odbył się uroczysty apel poświęcony ofiarom katastrofy.
Apel rozpoczął się wyprowadzeniem sztandaru szkoły i odśpiewaniem hymnu państwowego. Pani dyrektor w kilku słowach wyjaśniła uczniom tragizm i rozmiar tej katastrofy oraz jej znaczenie dla kraju. Następnie kilkoro uczniów odczytało nazwiska ofiar. Potem delegacje nauczycieli i uczniów poszczególnych klas złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod tablicą patrona szkoły Jana Pawła II na znak żałoby i jedności z rodzinami ofiar. Apel zakończyła wspólna modlitwa za dusze zmarłych.
Całość przebiegała w podniosłym, pełnym powagi i zadumy nastroju. Atmosferę wzruszenia, żalu jedności i solidarności dopełniała muzyka Chopina i Bacha oraz "Cisza" Nini Rosso odegrana na zakończenie apelu.
Dnia 24 lutego 2010 roku uczniowie klas II a i II b uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie.
Celem wizyty było zapoznanie uczniów z działalnością tej placówki oraz propagowanie wśród młodzieży gimnazjalnej honorowego krwiodawstwa.
Uczniowie uzyskali informacje o warunkach jakie trzeba spełnić, żeby zostać honorowym dawcą krwi. Mieli także możliwość obejrzenia poszczególnych działów, np. Ekspedycji Krwi, Wirusologii, Hematologii. W czasie zajęć obserwowali sposób wykonywania preparatów z krwi pełnej, osocza i płytek krwi. Dzięki tej wizycie nasza młodzież uświadomiła sobie, jakie znaczenie dla życia i zdrowia innych ludzi ma honorowe krwiodawstwo. Organizacją wizyty w RCKiK zajęła się nauczycielka biologii pani Agnieszka Szczeszak.
Dnia 17 lutego 2010 roku w Barczewie odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Halowej Piłce Nożnej Chłopców Szkół Gimnazjalnych.
W rozgrywkach wzięło udział 10 drużyn reprezentujących gimnazja w: Świątkach, Dywitach, Ramsowie, Dobrym Mieście, Stawigudzie, Purdzie, Jonkowie, Biskupcu i Barczewie.
Nasza dzielna drużyna chłopców w składzie: Bułanowski Bartłomiej, Cieślak Krzysztof, Durczak Jarosław, Dzikowski Bartosz, Gorzelak Robert, Nowoszyński Grzegorz, Rutkowski Dawid, Sęk Krystian, Stefaniak Radosław, Wolf Tomasz, prowadzona przez nauczyciela wychowania fizycznego pana Kamila Rzewuskiego zajęła III miejsce wygrywając w meczu półfinałowym z Jezioranami 1:2.
Dnia 15 lutego obchodziliśmy w naszej szkole walentynki. Przygotowaliśmy wiele konkursów, w których chętnie uczestniczyli uczniowie.
Największym powodzeniem cieszył się konkurs na najpiękniejsze usta w gimnazjum. W kategorii dziewcząt wygrała Kamila Rutkowska z klasy III b, natomiast wśród chłopców właścicielem najpiękniejszych ust okazał się Robert Gorzelak z klasy III c.
Przez cały dzień poczta uczniowska roznosiła uczniom walentynki , odbył się również muzyczny koncert życzeń. Zabawa była świetna przez cały dzień i wszyscy wrócili do domu w doskonałych nastrojach. Organizatorem walentynek była nauczycielka języka angielskiego pani Danuta Narwojsz wraz z uczniami.
W dniach 31.01.2010 - 1.02.2010 w naszej szkole odbyła się paraolimpiada dla osób niepełnosprawnych ze wspólnoty "Wiara i światło". Wzięło w niej udział 15 uczniów wraz z rodzicami.
Zaprosiliśmy do współpracy wolontariuszy z Katolickiego Gimnazjum Nr 22 im. Świętej Rodziny z Olsztyna wraz z opiekunem Panią Katarzyną Ostaszewską. W ciągu tych dni przeprowadziliśmy 4 godzinną olimpiadę z rozmaitymi konkurencjami sportowymi dostosowanymi do możliwości osób niepełnosprawnych. Wolontariusze (nasi uczniowie) prezentowali konkurencje oraz pomagali w ich pokonywaniu. Zostały wręczone dyplomy i medale dla dzielnych zawodników. Wspólnie zjedliśmy obiad, a potem przy wspaniałej muzyce bawiliśmy się na dyskotece karnawałowej. Wolontariusze przygotowali kolację, po której czekał nas nocny maraton filmowy. Po tak spędzonym długim dniu udaliśmy się na odpoczynek. Następnego dnia rano przygotowaliśmy śniadanie i poszliśmy na Mszę Świętą.
Następnym miłym wydarzeniem był kulig i zabawy na śniegu, które zakończyły się wspólnym ogniskiem i pieczeniem kiełbasek. Po 3 godzinnym pobycie na świeżym powietrzu wróciliśmy się do szkoły, by pośpiewać przy karaoke. Bawiliśmy się doskonale! Te dwa dni spędziliśmy w radosnej i miłej atmosferze pełnej przyjaźni. Paraolimpiadę przygotowała pani Agnieszka Wzorek w ramach udziału w programie "Szkoła bez przemocy". W tych działaniach pomagały panie Katarzyna Zielińska i Marta Rutkowska.