Z okazji Święta Niepodległości - 18.11.2011 roku odbył się międzyklasowy konkurs piosenki patriotycznej. Reprezentanci klas zaprezentowali przygotowane przez siebie piosenki o tematyce patriotycznej. Większość wykonawców przygotowała własną aranżację piosenek i akompaniament muzyczny. Oprócz czystości wykonania i dykcji, jury brało pod uwagę również prezencję wykonawców, zwłaszcza strój dostosowany do tej okoliczności.
Głosami jury - przy wyraźnym aplauzie sali - I miejsce zajął zespół klasy I b, II miejsce klasa II c, III miejsce reprezentanci klasy I a. Trzeba przyznać, że młodzież mocno się zaangażowała w przygotowanie do konkursu, co ujawniło się podczas prezentacji piosenek.
W dniu 26 października uczniowie klas drugich wzięli udział w pokazowej lekcji chemii pod patronatem PKN Orlen.
Tematem lekcji była ropa naftowa. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się w ciekawy sposób, jak powstaje benzyna, gdzie wydobywana jest ropa naftowa w Polsce i na świecie oraz kim był Ignacy Łukasiewicz. Pod koniec pokazu został przeprowadzony konkurs, w którym najlepsi uczniowie wygrali płyty CD z pokazem multimedialnym. Lekcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem uczniów.
W dniu 26 października uczniowie klas drugich wzięli udział w pokazowej lekcji chemii pod patronatem PKN Orlen.
Tematem lekcji była ropa naftowa. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się w ciekawy sposób, jak powstaje benzyna, gdzie wydobywana jest ropa naftowa w Polsce i na świecie oraz kim był Ignacy Łukasiewicz. Pod koniec pokazu został przeprowadzony konkurs, w którym najlepsi uczniowie wygrali płyty CD z pokazem multimedialnym. Lekcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem uczniów.
20 października 2011 roku uczniowie klas II uczestniczyli w wycieczce do Malborka. Celem wycieczki było zwiedzanie największego w Europie zamku krzyżackiego. Ta gotycka budowla, która ukazała się oczom naszej młodzieży, wywarła na nich bardzo duże wrażenie. Monumentalność i potęga tego zamku oczarowała ich bez reszty. Uczniowie podziwiali nie tylko samą zabudowę, ale także wystrój i zgromadzone w nim eksponaty muzealne. Pani przewodniczka bardzo interesująco opowiadała o historii, mieszkańcach i odbudowie a także różnych ciekawostkach związanych z zamkiem.
Wyjazd był ciekawą lekcją historii. Spełniał w całości funkcje edukacyjne, ponieważ uczestniczyły w nim także dwie grupy uczniów, które jako temat projektu wybrały: "Budowle gotyckie na Warmii i Mazurach". Uczniowie ci zrobili dużo zdjęć, zgromadzili ulotki i foldery, które z pewnością wykorzystają podczas "Festiwalu projektów". Wyjazd zorganizowali: pan Bogdan Szyszko i pani Katarzyna Zielińska.
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej byliśmy świadkami niezwykle ważnego i doniosłego wydarzenia. Nasza pani Dyrektor Anna Klewiado została odznaczona przez Ministra Edukacji Narodowej Medalem Komisji Edukacji Narodowej za zaangażowanie w pracę nad rozwojem edukacji, za codzienny trud, poświęcenie oraz zasługi i twórcze działanie. Medal przekazał pani Dyrektor Wójt Gminy Świątki, pan Janusz Sypiański, wraz z podziękowaniem i życzeniami dalszych sukcesów. Gratulacje składali również rodzice, nauczyciele, uczniowie szkoły oraz przedstawiciele instytucji z Gminy Świątki. Z tej okazji list gratulacyjny przekazał również Podsekretarz Stanu z MEN pan Zbigniew Włodkowski.
Pani Dyrektor Anna Klewiado bardzo wzruszona dziękowała za odznaczenie, uznając je jako uhonorowanie jej długoletniej pracy na rzecz oświaty. Stwierdziła, że takie wyróżnienie jest nie tylko wspaniałą nagrodą, ale również zachętą do dalszej pracy. W dalszej części uroczystego spotkania Szkolne Koło Teatralne pod opieką pani Katarzyny Zielińskiej wystawiło przedstawienie o życiu szkoły. W zabawne scenki zostały wmontowane piosenki z życzeniami dla naszych nauczycieli przygotowane przez Szkolny Chór prowadzony przez pana Jacka Kowalskiego.
W dniu 12 października 2011 roku zawodnicy z naszej szkoły wzięli udział w rozgrywkach Turnieju Piłki Nożnej Coca Cola Cup 2012, uzyskując następujące wyniki:
Zajęli I miejsce w pierwszej rundzie. Mamy nadzieję, że w kolejnych spotkaniach uzyskają równie wysokie wyniki. Udział w meczach wzięli:
W dniu 30 września 2011 roku odbyły się wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego. W demokratycznych wyborach uczniowie naszej szkoły zadecydowali, że do RSU wejdą następujący uczniowie:
Przewodniczącą RSU została wybrana Kamila Sitarska, a jej zastępcą Kamila Rutkowska. Nad prawidłowym przebiegiem głosowania czuwała Komisja w składzie:
Dnia 28.09.2011 roku w naszym gimnazjum odbyły się pokazy w ramach projektu "Za rękę z Einsteinem - II". Zgodnie z założeniami projektu pokazy dotyczyły trzech przedmiotów, tj. fizyki, matematyki i chemii. Tajemnice wyżej wymienionych przedmiotów wyjaśniali pracownicy Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego w Olsztynie. Zagadnienia z fizyki dotyczące ciśnienia przybliżali: Krzysztof Walczak - Wójcik, Mateusz Puzyno i Michał Baranowski. Zagadnienia matematyczne dotyczące zbiorów przedstawił Bogdan Staruch. Doświadczenia chemiczne prezentowały: Katarzyna Wojtkowiak, Kinga Perzyna i Norbert Wróblewski.
W pokazach uczestniczyło 137 uczniów naszej szkoły. Młodzież bardzo aktywnie uczestniczyła w zajęciach co świadczy, że były one ciekawie przygotowane i przeprowadzone.
Dnia 22 września 2011 roku 41 uczniów naszej szkoły wyjechało do Olsztyna by wziąć udział w Olsztyńskich Dniach Nauki. Wyjazd był sfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach projektu "Za rękę z Einsteinem - II"
Uczniowie uczestniczyli w zajęciach dotyczących następujących tematów:
Podczas ostatnich zajęć uczestnicy zostali przeniesieni do afrykańskiej wioski, aby wczuć się w życie codzienne jej mieszkańców i poznać tradycję symboli i wyobrażeń. Pokazowi towarzyszyły obrazy i lokalna muzyka z północnego Togo.
W dniu 10 września 2011 roku w naszej szkole odbył się rajd rowerowy, którego celem była integracja młodzieży, poznanie walorów krajobrazowych naszej gminy oraz propagowanie aktywnego stylu życia. Miejscem docelowym była plaża nad jeziorem w Skolitach. Trasa wycieczki wynosiła 15 km.
W wycieczce udział wzięło 15 uczniów naszej szkoły z klas pierwszych, drugich i trzecich. Pogoda dopisała, a uczestnicy doskonale się bawili, grając w piłkę ręczną i plażową piłkę siatkową. Po wyczerpującej grze, młodzież przygotowała ognisko, na którym upiekła kiełbaski. Wszyscy doskonale się bawili, wyrażając ochotę na kolejne wypady.
Organizatorami rajdu byli panowie Bogdan Szyszko i Kamil Rzewuski, a wspomagała ich pomocą pani Izabela Sztremer.
Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Świątkach w dniu 14 sierpnia 2011 roku obchodziła swój 65 jubileusz powstania.
Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą, która odprawił Kapelan OSP w Świątkach ks. Jerzy Malewicki. Następnie defilada pocztów sztandarowych przybyłych jednostek OSP w Worławkach, Skolitach i Kwiecewie wraz z zaproszonymi gośćmi udała się do wiejskiego parku. Tam prezes OSP w Świątkach druh Janusz Sypiański wręczył odznaczenia zasłużonym strażakom. Wśród zaproszonych gości była również nasza pani dyrektor Anna Klewiado, która gratulowała wspaniałego jubileuszu, dziękowała za długoletnią i owocną współpracę, odwagę w ratowaniu mienia i zdrowia ludzi, oraz życzyła aby głos syreny wzywał strażaków tylko na ćwiczenia i zbiórki.
23 czerwca 2011 roku zorganizowaliśmy w naszej szkole "Noc naukowców". Uczestnikami tego przedsięwzięcia byli uczniowie klas IIa i IIb. Spotkali się oni wieczorem u wrót naszej szkoły i żądni wiedzy wzięli udział w zajęciach praktycznych z chemii i matematyki przygotowanych przez przez panie Monikę Sikorską i Magdaleną Karpiniak. Oprócz tego odbył się turniej siatkówki i naukowe podchody. Część zainteresowanych wzięła udział w maratonie filmowym. Punktem kulminacyjnym było ognisko, na którym piekliśmy kiełbaski. Ćwiczenia umysłów połączone były więc z relaksem i rozrywką.
8 czerwca 2011 roku w Gietrzwałdzie odbyła się Powiatowa Gimnazjada w której uczestniczyło 5 szkół. W punktacji ogólnej nasze gimnazjum zajęło 3 miejsce.
W konkurencjach zespołowych na podium stanęli:
W indywidualnych zawodach lekkoatletycznych na podium stanęli:
14 maja 2011 roku grupa uczniów naszego gimnazjum miała możliwość uczestniczenia w Międzynarodowym Zlocie Młodych "Dialog 2011". Zlot zorganizowało Stowarzyszenie Przyjaźni Rosja - Polska (Niezależna, Pozarządowa Organizacja Promocji Polski i Polskiej Kultury) i w całości pokryło koszt przejazdu i uczestnictwa, co dla naszej młodzieży jest bardzo istotne. W zlocie uczestniczyli uczniowie z polskich i zaprzyjaźnionych rosyjskich szkół. Miejscem zlotu było miasteczko westernowe w Grudziądzu Rudniku.
Organizatorzy przygotowali dla uczestników moc atrakcji. Wchodząc na teren miasteczka, zupełnie przenieśliśmy się w czasie i przestrzeni. Zabudowa i wystrój osady nie pozostawiały złudzenia, że znajdujemy się na Dzikim Zachodzie. Spotkaliśmy tam dzielnego szeryfa Lucky Luke'a i bandę braci Daltonów. Mogliśmy obserwować pokazy zręcznościowe sprytnego szeryfa Toma Logana, uczestniczyć w pokazie mody, w potyczce wojsk Południa z Północą. Podziwialiśmy pokaz współpracy konia z kowbojem, jeźdźców Ponny Expressu. Byliśmy także obecni przy wytapianiu złota i napadzie na bank. Między pokazami można było odwiedzić safari, ZOO, Park Dinozaurów, Lunopark oraz Krainę Bajek, Baśni i Legend z głównymi ich mieszkańcami czyli Flinstonami.
Uczniowie oprócz dobrej zabawy, zapoznali się z historią, kulturą i obyczajami Dzikiego Zachodu. Mieli możliwość komunikowania się w języku angielskim ze swoimi rówieśnikami z Rosji. Z wyjazdu zadowoleni byli zarówno uczestnicy jak i organizatorzy.
W oczekiwaniu na uroczystości beatyfikacyjne, uczniowie naszego gimnazjum pełnili w sposób godny i pełen powagi warty honorowe przed portretem patrona, palili znicze przed tablicą pamiątkową okazując dumę i oddając cześć Janowi Pawłowi II.
Dzień beatyfikacji, niedziela 1 maja 2011 roku, na zawsze zapadnie w naszej pamięci, jako dzień radosny i pełen wzruszenia. Po sześciu latach od śmierci Jana Pawła II - patrona naszej szkoły - usłyszeliśmy na placu Świętego Piotra w Rzymie długo oczekiwaną formułę beatyfikacyjną wygłoszoną przez Benedykta XVI przyjmującą w poczet błogosławionych Czcigodnego Sługę Bożego Jana Pawła II.
Po uroczystościach beatyfikacyjnych w Rzymie, w kościołach całej Polski odbywały się msze święte dziękczynne. W tych uroczystościach nie zabrakło również uczniów i pocztu sztandarowego naszej szkoły, którzy wraz z wiernymi dziękowali i oddawali hołd wielkiemu papieżowi Polakowi. Zdjęcia z Watykanu na stronę internetową udostępniła pani Agnieszka Wzorek przedstawicielka naszego gimnazjum na Placu Św. Piotra
5 kwietnia 2011 roku 45 uczniów naszego gimnazjum wyjechało na wycieczkę do Warszawy. Główną atrakcją była wizyta w Centrum Nauki Kopernik. Gimnazjaliści mieli okazję samodzielnie doświadczyć wielu zjawisk fizycznych, poznać budowę własnego organizmu, przeżyć niesamowite chwile w wirtualnym świecie.
Kolejnym punktem wyprawy był stadion Legii Warszawa, który zachwycił przede wszystkim chłopców. Powalająca wielkość i nowoczesność tego obiektu pozwoliła nam spojrzeć na sport oczami kibiców. Ważnym miejscem które odwiedziliśmy był Pałac Prezydencki oraz Kościół św. Anny. Zachwyceni i zmęczeni ale szczęśliwi wróciliśmy do Świątek.
Organizatorami byli: Monika Sikorska, Bogdan Szyszko, Marta Rutkowska.
Dnia 31 marca 2011 roku 25 uczniów należących do Szkolnego Koła LOP, wzięło udział w warsztatach zorganizowanych przez pracowników Katedry Zoologii Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego w Olsztynie.
Zajęcia były poświęcone anatomii i fizjologii zwierząt kręgowych występujących na terenie naszego kraju. Uczniowie mieli możliwość rozpoznawania i oznaczania do gatunku płazów i gadów żyjących na obszarze Polski. Zajęcia prowadziła pani dr Dorota Juchno - pracownik Katedry Zoologi UWM. Nasi uczniowie wykazali się dość obszerną wiedzą na temat cech charakterystycznych poszczególnych gatunków kręgowców. Pracownikom UWM jeszcze raz serdecznie dziękujemy za możliwość wzięcia udziału w zajęciach. Organizatorem wyjazdu była Agnieszka Szczeszak.
W dniu 30 marca 2011 roku klasy trzecie naszego gimnazjum uczestniczyły w zorganizowanych na Uniwersytecie Warmińsko - Mazurskim w Olsztynie I Targach Edukacyjnych Szkół Ponadgimnazjalnych.
Celem wyjazdu było zapoznanie uczniów z ofertą szkół ponadgimnazjalnych. Oferta była bardzo szeroka, swoje stoiska miały licea ogólnokształcące, technika a nawet szkoły policealne. Szkoły przedstawiły prezentacje audiowizualne swoich placówek. Dodatkowo niektóre technika zaprezentowały wytwory pracy swoich uczniów, które mocno przyciągały wzrok zwiedzających.
Uczniowie klas trzecich byli zadowoleni z możliwości zapoznania się z tak urozmaiconą ofertą szkół ponadgimnazjalnych i przyznali, że niektórym z nich ten wyjazd pomógł w podjęciu decyzji o wyborze szkoły.
Organizatorem wyjazdu i opiekunem była pani Iwona Dąbrowska - pedagog szkolny.
Zgodnie z tradycją w dniu 21 marca 2011 roku w naszej szkole została zorganizowana gimnazjada z okazji pierwszego dnia wiosny. Organizatorami imprezy byli członkowie Samorządu Uczniowskiego oraz opiekun, pan Bogdan Szyszko.
Obchody Dnia Wiosny odbyły się na dwóch godzinach lekcyjnych. Wszystkie klasy solidnie przygotowały się do turniejów wiedzy i zawodów sportowych. W programie były między innymi:
Wszyscy uczniowie bawili się doskonale. Zwyciężyła klasa II a. Nagrodą były dyplomy i miotły, które miały "wmiatać" wagarowiczów do szkoły.
Z okazji Dnia Kobiet kilkoro uczniów naszego gimnazjum przygotowało krótki program artystyczny, w którym znalazły się dowcipne teksty, wiersze, scenki rodzajowe oraz piosenki o kobietach. Uczennice przygotowały także barwną scenografię. Całość wpłynęła na bardzo przyjemny odbiór i nastrój wśród uczniów. Z uczniami pracowała pani Anna Kornas.